Wystrój wnętrza, Stół, Sofa, Kieliszki, Krzesła

Aktualności

Ekologiczne trendy wnętrzarskie w hotelach. Inspiracje dla wyposażenia zrównoważonego.

Opublikowano: 6 lipca 2023

Współczesne trendy wnętrzarskie stale ewoluują, a jednym z najważniejszych kierunków, który zdobywa coraz większą popularność, jest ekologia. Zrównoważone podejście do projektowania wnętrz nie tylko podkreśla estetykę, ale także oddziałuje na środowisko i komfort gości. Hotele, jako miejsca gościnności i odpoczynku, nie pozostają w tyle i coraz częściej wprowadzają ekologiczne inspiracje do swojego wystroju. W tym artykule przyjrzymy się ekologicznym trendom wnętrzarskim w hotelach oraz zainspirujemy się pomysłami na zrównoważone wyposażenie.

1. Naturalne materiały

Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, rattan czy wiklina, stają się fundamentem ekologicznego designu wnętrz. Hotele coraz częściej wykorzystują te surowce do tworzenia mebli, podłóg, a nawet ścian. Wyposażenie z drewna o ciepłym odcieniu lub kamienia o naturalnym rysunku nie tylko nadaje pomieszczeniom wyjątkowego charakteru, ale także tworzy spokojną, bliską naturze atmosferę.

2. Oświetlenie przyjazne dla środowiska

Światło odgrywa kluczową rolę w kreowaniu nastroju wnętrz. Ekologiczne trendy przynoszą ze sobą nowe podejście do oświetlenia. Energooszczędne żarówki LED, które zużywają mniej energii i mają dłuższą żywotność, są coraz częściej wybierane przez hotele. Ponadto, lampy i kinkiety wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bambus czy bawełna, dodają charakteru i podkreślają ekologiczny styl.

3. Recykling i repurposing

Recykling i repurposing to kluczowe elementy zrównoważonego podejścia do projektowania wnętrz. W hotelach można spotkać meble wykonane z odzyskanych materiałów, jak również ozdoby z recyklingowanych przedmiotów. Przykładem może być wykorzystanie starych palet na stoliki kawowe lub tworzenie obrazów z przetworzonych materiałów. Taki design nie tylko redukuje ilość odpadów, ale także dodaje unikalnego, autentycznego charakteru przestrzeniom.

4. Rośliny we wnętrzuloża restauracyjna

Zielone rośliny nie tylko ozdabiają przestrzeń, ale również poprawiają jakość powietrza i tworzą przyjemną atmosferę. Hotele coraz częściej wykorzystują rośliny jako integralny element wystroju. Wspólnie z drewnianymi elementami czy naturalnymi tkaninami, rośliny wprowadzają harmonię i bliskość natury do wnętrz.

5. Minimalizm i funkcjonalność

Ekologiczne trendy często idą w parze z podejściem minimalistycznym, charakteryzującym się prostotą form i funkcjonalnością. W zrównoważonym wystroju hoteli można dostrzec dobrze przemyślane przestrzenie, meble wielofunkcyjne i przemyślane detale. Minimalizm sprzyja redukcji konsumpcjonizmu i wpisuje się w ideę troski o środowisko.

Wnętrza hotelowe kierują się ku bardziej ekologicznym rozwiązaniom, a inspiracje płynące z natury stają się nieodłącznym elementem nowoczesnego designu. Wprowadzając do swoich przestrzeni naturalne materiały, zrównoważone źródła oświetlenia, recykling i rośliny, hotele nie tylko kreują wyjątkowe doświadczenie dla swoich gości, ale także dają przykład odpowiedzialnego podejścia do projektowania. Ekologiczne trendy wnętrzarskie w hotelach to nie tylko estetyczne wybory, ale również ważny krok w kierunku ochrony środowiska dla przyszłych pokoleń.modułowe meble hotelowe

6. Ekologiczne wnętrza

Meble stanowią serce wyposażenia wnętrz hotelowych, dlatego wybór odpowiednich produktów ma kluczowe znaczenie. Meble ekologiczne lub zrównoważone, to element, na który coraz więcej hoteli zwraca uwagę. Te meble są wytwarzane z myślą o minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko, zarówno podczas produkcji, jak i użytkowania.

Do produkcji mebli  wykorzystywane są materiały pochodzące z odpowiedzialnych źródeł, takie jak drewno z certyfikatami FSC, które zapewniają, że drzewa zostały pozyskane w sposób zrównoważony. Ponadto, producenci unikają używania szkodliwych substancji chemicznych, takich jak formaldehyd czy PVC, w procesie produkcji, co przekłada się na lepszą jakość powietrza we wnętrzach.

Ciekawym trendem w meblach produkowanych w sposób zrównoważony są również modele modułowe. Te meble pozwalają na elastyczne dostosowanie przestrzeni w zależności od potrzeb. Na przykład, modułowe łóżka hotelowe mogą być łączone w większe konfiguracje lub dzielone na pojedyncze łóżka, co umożliwia optymalne wykorzystanie przestrzeni w pokojach.

7. Wielofunkcyjność i elastyczność

Wielofunkcyjne i elastyczne meble są idealnym rozwiązaniem dla hoteli, które chcą zapewnić swoim gościom komfort i funkcjonalność. Przykłady to kanapy z opcją rozkładania na łóżko, stoliki z regulowaną wysokością czy składane stoły i krzesła. Dzięki temu hotele mogą dostosować przestrzenie do różnych potrzeb, bez konieczności inwestowania w wiele różnych mebli.

Podsumowanie

Ekologiczne trendy w dziedzinie mebli stanowią istotny aspekt zrównoważonego projektowania wnętrz hotelowych. Wybór ekologicznych mebli, które pochodzą z odpowiedzialnych źródeł i spełniają wysokie standardy ekologiczne, pozwala na tworzenie przestrzeni, w których goście mogą poczuć się nie tylko komfortowo, ale także świadomie i odpowiedzialnie. Meble modułowe czy wielofunkcyjne dodają zarówno estetyki, jak i funkcjonalności, tworząc unikalne doświadczenie dla gości i propagując ideę ekologii we wnętrzach hotelowych.

ekologiczne meble do lobby hotelowego.jpg