Wystrój wnętrza, Stół, Sofa, Kieliszki, Krzesła

Aktualności

Pielęgnacja mebli w przestrzeniach publicznych

Opublikowano: 28 kwietnia 2023

Miejsca użyteczności publicznej wymagają dużej dbałości o czystość i estetyczny wygląd ze względu na dużą ilość osób codziennie korzystających z Twojego lokalu. Meble Demi Co. to gwarancja jakości i solidności, dlatego już na początkowym etapie projektu dobieramy i doradzamy materiały, które wytrzymają intensywne użytkowanie oraz pozwolą na sprawne czyszczenie mebli.

Nawet najlepsze jedzenie i najbardziej wyszukany wystrój nie przyciągną klientów, jeśli meble nie będą zadbane i czyste. Pamiętając o odpowiedniej konserwacji, czyszczeniu i użytkowaniu możesz przedłużyć żywotność swoich mebli oraz sprawić, że będą one wyglądały elegancko przez długi czas.

Meble przede wszystkim powinny być użytkowane zgodnie z ich przeznaczeniem, nie wolno m.in. stawać na siedziskach loży, krzeseł, stołach, siadać na podłokietnikach, zagłówkach, stołach.

Meble przeznaczone do użytku wewnętrznego powinny być użytkowane w suchych i zamkniętych pomieszczeniach, w temperaturze od 10 do 35 st. Celsjusza i wilgotności w zakresie 40-70 %.  Nie stawiaj mebli w bliskim sąsiedztwie źródeł ciepła oraz na mokrej powierzchni. Nie stosowanie się do powyższych wytycznych może skutkować uszkodzeniem mebli tj. pękanie i deformację drewna, odbarwieniem kolorów czy uszkodzenia tapicerki. 

Pielęgnacja mebli w przestrzeniach publicznych (6).jpgZabrudzenia na meblach należy usuwać niezwłocznie po ich powstaniu, aby nie doprowadzić do ich zaschnięcia. Powstałe zabrudzenia czyścić miękką, wilgotną ściereczka lub gąbką, po czym wytrzeć do sucha. Nie należy dopuścić do pozostawania płynów na powierzchni mebli, żeby nie dopuścić do przebarwień, odkształceń czy rozklejenia produktu W przypadku stosowania specjalistycznych preparatów należy upewnić się, że są one przeznaczone do danego typu materiału. Zalecamy również wykonanie próby w niewidocznym miejscu, aby sprawdzić czy dany preparat nie uszkodzi powierzchni. Do czyszczenia mebli nie stosować szorstkich szczotek, gąbek ani mleczek czyszczących czy preparatów zawierających kwasy, rozpuszczalniki czy alkohol, ponieważ mogą uszkodzić powierzchnię. Nawet niewielkie mikrouszkodzenia powierzchni będą skutkować tym, że meble będą bardziej podatne na wnikanie płynów, brudu i dalsze niszczenie.

Meblami, których czyszczenie i konserwacja wymaga szczególnej dbałości są te wykonane z materiałów naturalnych takich jak drewno czy kamień. Produkty z nich wykonane są wyjątkowo trwałe i wytrzymałe, a odpowiednio czyszczone, konserwowane i impregnowane będzie pięknie wyglądać i służyć przez długi czas.

Pielęgnacja mebli w przestrzeniach publicznych (3).jpgDrewno zabezpieczone lakierem wystarczy wyczyścić wilgotną, miękką ściereczką ponieważ lakier tworzy na powierzchni twardą warstwę ochronną, dzięki której płyny i zabrudzenia nie wnikają w głębsze warstwy drewna. Niektóre naczynia mogą być od spodu szorstkie i rysować powierzchnię blatu, dlatego zalecamy stosowania podkładek pod kubki i talerze. Przez zarysowania na lakierze brud i woda mogą wnikać do głębszych warstw drewna i powodować jego uszkodzenia. Drewno zabezpieczone olejem jest mniej odporne na wilgoć i plamy niż lakierowane,  ale ich zaletą jest to, że drobne uszkodzenia czy zarysowania na powierzchni można skorygować jedynie w miejscu uszkodzenia, bez konieczności olejowania całego blatu. Blaty olejowane również należy czyścić miękką, wilgotną ściereczką, ale należy pamiętać, że podczas czyszczenia ściera się częściowo warstwa oleju na blatach, dlatego powinna być systematycznie uzupełniana. Dodatkowo zalecamy wykonanie renowacji warstwy oleju na całej powierzchni przynajmniej 2-3 razy w roku, aby zachować estetyczny wygląd blatu.

Pielęgnacja mebli w przestrzeniach publicznych (1).jpgBlaty kamienne jak każdy materiał naturalny wymaga odpowiedniego i regularnego czyszczenia i konserwacji. Kamień zwłaszcza marmur jest produktem o wysokiej nasiąkliwości, dlatego wszelkie zabrudzenia i wilgoć powinny być usuwane natychmiast. Jeśli plama wniknie w jego pory może okazać się konieczne zeszlifowanie zewnętrznej warstwy kamienia. Do czyszczenia blatów kamiennych warto użyć dedykowany środek do usuwania zabrudzeń na powierzchniach kamiennych. W przypadku blatów kamiennych bardzo ważną jest również impregnacja, która zmniejsza nasiąkliwość blatu i zwiększa odporność na plamy tworząc na nim powłokę ochronną. Na rynku dostaniesz różne środki do czyszczenia i impregnacji blatów kamiennych. Pamiętaj, aby dobrać preparat do kamienia, z którego masz wykonane blaty. W innym przypadku powierzchnia może zostać zniszczona i tylko zeszlifowanie wierzchniej warstwy może pomóc.

Pielęgnacja mebli w przestrzeniach publicznych (5).jpgNieodłącznym elementem wyposażenia miejsc użyteczności publicznej są meble tapicerowane. Systematyczna pielęgnacja mebli tapicerowanych w restauracji, kawiarni czy hotelu z wykorzystaniem odpowiednio dobranych środków czyszczących i konserwujących może wydłużyć ich żywotność i zapewnić nienaganny wygląd. Na meblach zbiera się kurz czy okruszki jedzenia, które w łatwy sposób usuniesz za pomocą odkurzania szczotką do mebli.  

Warto również co jakiś czas wykonać pranie całej tapicerki. Takie pranie możesz zrobić samodzielnie wykorzystując specjalne preparaty czyszczące, które pozwolą usunąć większość typowych zabrudzeń i zniwelować nieprzyjemny zapach, zdezynfekują i zakonserwują czyszczona powierzchnię. Wybierając preparat należy zwrócić uwagę na rodzaj tapicerki. Innych środków potrzebujesz do czyszczenia ekoskóry, innych do tkanin bawełnianych czy welwetów, a jeszcze innych do skór naturalnych.

Na co dzień na meblach mogą pojawić się pojedyncze plamy, które powinny być niezwłocznie usunięte, aby nie wniknęły głębiej. 

Pielęgnacja mebli w przestrzeniach publicznych (4).jpgW przypadku plam tłustych lub mokrych użyj najpierw chłonnego materiału jak np. ręcznik papierowy, aby wchłonął jak najwięcej wilgoci - nie dociskaj, aby brud nie wniknął w głębsze warstwy. Jeśli na tkaninie znajduje się zaschnięty brud w pierwszej kolejności musisz zebrać go tępym narzędziem np. łyżeczką przed przystąpieniem do dalszego czyszczenia.

Po wstępnym usunięciu plamy wyczyścić tapicerkę letnią wodą i neutralnym środkiem czyszczącym. Użyj chłonnej ściereczki, wycierając plamę kolistymi ruchami od zewnątrz do środka. Po wypukaniu środka piorącego zetrzeć suchą ścierką nadmiar wody i pozostawić do wysuszenia w temperaturze pokojowej. Po wysuszeniu wyczyścić mebel na najniższej mocy odkurzacza przy użyciu końcówki do czyszczenia mebli.

Więcej informacji na temat czyszczenia i konserwacji wszystkich materiałów znajdziesz tutaj.

Dla naszych klientów oferujemy również regularne gwarancyjne przeglądy naszych mebli podczas których zadbamy o ich konserwację i czyszczenie. Na życzenie możemy także naprawić powstałe podczas niewłaściwego użytkowania uszkodzenia tym samym przedłużając żywotność mebli.

Skontaktuj się z nami, aby otrzymać więcej informacji na temat przeglądów gwarancyjnych oraz sposobów dbania o meble, tak by cieszyły oko eleganckim wyglądem oraz służyły w doskonałym stanie przez wiele lat.